باور کنیم که ما هم تاثیرگذاریم

کلافه ام

نه از گرانی سکه

نه از تحریم اقتصادی ایران

نه از گرانی 200 درصدی دلار در یک سال

نه از این شعارهای رایج درباره ی عشقی که خالصانه برایش تقلا کرده اند ولی باز رفت و تنها گذاشت....

نه...

از سکوت سازگارانه ی مردم کلافه ام

از مرده ی متحرک بودن،

از شعار دادن،

از ادعاهای داغ و دروغین آزادی خواهی و دموکراسی

از ادعای روشنفکری کاذبی که صرفا در حرکتهای نمادینمان خلاصه می شود

این نوشته هرگز جنبه سیاسی ندارد، بیشتر اجتماعی و فردی است

واگویی یک نمایشنامه است که در وجود همه ما تکرار می شود و فرهنگمان را تشکیل داده

مثلا

نهایت ادعاهایمان در دنیای مجازی خلاصه می شود

اصلاح طلبیمان در بستن دسبند و نمادی سبز است و بس

با یک لایک به فیلم "گرفتن جایزه گلدن گلوب توسط اصغر فرهادی"، دل شادیم که همه ی وظیفه خود را انجام داده ایم.

تازه اگر مطلبی را در این خصوص به اشتراک بگذاریم که انگار شق القمر کرده ایم و باید آب قند برایمان بیاورند!

دلسوزیهایمان در خارج از کشور شکوفا می شود و پیامهای پر مهری مبنی بر ابراز لطف به شرایط بازماندگان! می فرستیم

تمام روشنفکریمان را در حمایت از حرکت بی تدبیر گلشیفته فراهانی و امثال آن، در فیس بوک به نمایش در می آوریم

راستش دلم از این حمایت هیجانی نمی سوخت؛ اگر واقعا این حرکت را در دنیای واقعی و در زندگی شخصی خود هم تایید می کردند!

اگر واقعا طرفدار چنین آزادی عملی هستیم؛ پس چرا نمودش در فرهنگ و گوشت و استخوان جامعه دیده نمی شود؟
مگر این مدعیان، در مریخ بسر می برند؟!

کلافه ام

برای اینکه از دید من روشنفکری به تحصن، شعار، کاریکاتور، بیانیه و از همه بدتر ادعا یا شکوه و شکایت از شرایط موجود، و امثالهم نیست! نتیجه این حرکات قطعا شکست اجتماعی ای از پیش تعیین شده است ولاغیر.

اصلاح طلبی صرفا کنترل لحظه به لحظه قیمت طلا و ارز نیست(گرچه موضوع مهمی است)

انگار اینگونه بار آمده ایم که بجز "خودمان" همه چیز و همه کس و در نهایت خدا و فرشتگانش را مقصر و مسئول می دانیم!

کلافه ام

ازاینکه امروز جمله ای ناشی از بی تفاوتی های رایج ایرانی شنیدم بر این مضمون که "خانم حالا که علی رغم این قانون، مشکل شما حل شد، چرا به فکر اصلاحش هستید؟ این یک قانون است و ما بی اختیاریم!!!!"

حس عجیبی داشتم. حسی شبیه تاسف، حیرت و شاید خشم. بیچاره چقدر خود را بی اختیار می دانست. در مسندی که هر روز با این قانون سر و کار داشت و برایم از مشکلات عدیده ی ناشی از آن قانون می گفت ولی حتی ذره ای فکر نمی کرد که میتواند تاثیرگذارترین متقاضی برای ایجاد تبصره برای آن باشد. حتی جرات انعکاس این معضل را به تصمیم گیران بالاسری نداشت. ترجیح می داد صورت مسئله را حذف کند و خشنود بود از اینکه "من بی اختیارم وگرنه دنیا را کن فیکون می کردم".

همین قضیه "صفر یا یک" است که بسیار رایج شده. نه به آن شوری که دست روی دست می گذاریم و نه به آن بی نمکی که خود را در راس تصمیم گیری فرض کرده و قصد تحولی اساسی را در سر می پرورانیم و چون نمی توانیم با خیال پردازی گامی برداریم همان بی اختیاری بی دردسر یا "صفر" را برمی گزینیم.

بازه هم یاد جمله ی معروف "از ماست که بر ماست" افتادم.

کلافه ام

از اینکه هر روز با مواردی در این شهر برخورد می کنم که 90 درصد راه حلش مسئولیت پذیری شخصی است. شاید بارها این جمله را شنیده ایم که "من مسئول نیستم"، "مشکل شماست"، " این قانون است و غیر قابل تغییر"، "من هم مثل شما...".

ولی منطق ناقص من این جملات را نمی پذیرد چرا که به قانون" عرضه در مقابل تقاضا" ایمان دارم.

 چون هر یک از ما، به گونه ای در مقام مسئولیت قرار گرفته ایم که در لحظه، اختیاری نداشته ایم ولی بدلیل بیشترین اشراف به شرایط کاری خودمان، قطعا بهترین راهکار را می توانیم ارائه داده و تصمیم سازی کنیم و نظر تصمیم گیران آن حیطه را تغییر دهیم.

حس می کنم

دنیای مجازی وبلاگ نویسی و فیس بوک، مدینه ی فاضله ای است که به راحتی می توان نقاب کردار نیک و گفتار نیک را بر چهره حفظ کرد ولی شاید گاه خبری از "پندار نیک" نباشد.

.....تمام

/ 6 نظر / 48 بازدید
علی زرکف

راحت طلبی و بی تفاوتی، سمی مهلک است که هر روز بر رگهای جامعه ما تزریق میشود.ترجیح منافع شخصی بر جمعی ، خودخواهی مفرط و سکوت عملی و چشم بستن در برابر اشتباهات فاحش،بی عدالتی،ظلم،دروغ و حتی فقر شوکران تلخی است که واقعیت امروز ماست.نمی توان در این مشکل شخص یا جریان خاصی را مقصر دانست چرا که هر جامعه ای از تک تک آحاد آن تشکیل شده و حتی "هر یک" نفر میتواند با احساس مسئولیت نسبت به شخصیت و هویت اجتماعی خویش جامعه را به سمت تعالی حرکت دهد. اما به هر حال نمی توان از تاثیر مهم سیستم حاکم بر جامعه نیز غافل شد.چنانکه بر همه آشکار است همین جامعه حدود یکی دو دهه قبل قابل مقایسه با وضع کنونی نبود. به هر حال آنچه واضح است در جامعه ای هستیم که بزرگترین خیزش برای تغییر را با ماسک و پنهان کردن چهره آغاز کرد و اکنون نیز که یکسال از حبس رهبرش میگذرد همه روزه سکوت گرفته اند.انگار آب از آب تکان نخورده است!

زهره

چقدر همه جا غبار غم نشسته .البته دیگه اسمش غبار نیست چون مثل غبار سبک نیست خیلی سنگینه خیلی سنگین .دیگه حتی بچه ها هم ازته دل نمیخندن ........

آرش

سلام خوبی خانم شکلاتی عزیز. همکلاسی سالهای کلاس TA خوبی؟ سیاسی نوشتی؟!؟ من هم از این بی تفاوتی مردم خسته ام. ولی مردم ما مردم گله ای هستند همین مردم کاری به این ندارند که حق با کی است به این کار دارند که کی در راس قدرت ایت و تکه نانی جلوی آنها می گگذارند. علی آقا از بزرگترها بپرس می گویند در زمان کودتای زمان مصدق صبح مردم برای جان فشانی با مصدق شعار می دادند و عصر همان روز بر علیه مصدق شعار می دادند. پس این موضوع عادی است و تکراری. مردم ما مردمی هستند که هم به عنوان فتنه گر (سبزها [نیشخند][نیشخند]) به خیابان می آیند و هم برای خوردن ساندیس. مردم نون به نرخ روز خور

مرتضی

▒▒▒▒▒▒▒██▒▒▒▒███▒▒▒▒██ ▒▒▒▒▒▒█▓▓█▒██▓▓▓██▒█▓▓█ ▒▒▒▒▒█▓▒▒▓█▓▓▓▓▓▓▓█▓▒▒▓█ ▒▒▒▒▒█▓▒▒▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▒▒▓█ ▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒▒█▓▓█▓▓▓▓▓▓█▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒▒█▓▓██▓▓▓▓▓██▓▓█ ▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▒▒█▓█▒▒▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒█▓▓▒▒▓▒▒███▒▒▓▒▒▓▓█ ▒▒▒▒▒█▓▓▒▒▓▒▒▒█▒▒▒▓▒▒▓▓█ ▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▓▓▒▒▒▒▒▓▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▓▓███▓▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▒▒▒▒▒▒▒▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▓▓▓▓█ ▒▒▒▒█▓▓▓█▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▓█▓▓▓█ ▒▒██▓▓▓█▓▒▒▒██▒██▒▒▒▓█▓▓▓██ ▒█▓▓▓▓█▓▓▒▒█▓▓█▓▓█▒▒▓▓█▓▓▓▓█ █▓██▓▓█▓▒▒▒█▓▓▓▓▓█▒▒▒▓█▓▓██▓█ █▓▓▓▓█▓▓▒▒▒▒█▓▓▓█▒▒▒▒▓▓█▓▓▓▓█ ▒█▓▓▓█▓▓▒▒▒▒▒█▓█▒▒▒▒▒▓▓█▓▓▓█ ▒▒████▓▓▒▒▒▒▒▒█▒▒▒▒▒▒▓▓████ ▒▒▒▒▒█▓▓▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▒▒▒▒▒▒▒▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▓█▓█▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒▒▒▒█▓▓▓▓▓█▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒▒████▓▓▓▓▓█▓▓▓▓▓████ ▒▒▒▒█▓▓▓▓▓▓▓▓▓█▓▓▓▓▓▓▓▓▓█ ▒▒▒▒█▓▓▓▓▓▓▓▓█▒█▓▓▓▓▓▓▓▓█ سلام دوست من منتظر حضور شما در وبلاگم و نظرات ارزشمند شما هستم. [گل][گل][گل] nouri114.persianblog.ir

مجید .ب

کلافه بودنتون قابل درکه. فقط یه اختلاف نظر کوچولو با شما دارم. کار گلشیفته به نظر من حرکت بی تدبیری نبود. اونایی هم که تو فیس بوک ازش حمایت کردند چاره دیگه ای نداشتند. نمی تونستن که بیان وسط میدون آزادی ازش حمایت کنن. همسر من عضو کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین مردسالارانه بود شبا از ترس خوابش نمی برد. طرفداری از گلشیفته که جای خود داره. و من فکر نمیکنم جامعه ما اگه ضد زن هست بخاطر اینه که طرفدارای ازادی زنان آدمای دو رویی هستن . نه . بخاطر اینه که تعدادشون کمه. اونایی هم که مث بنده دستبند سبز به دستشون بستن ولی رفتار های اجتماعی درستی ندار ند به نظر من بهتر از اونایی هستند که رفتند به یه آدم دروغگو و لمپنی مث احمدی نژاد رای دادن. حداقل ما ها به کژرفتاری و نیاز به اصلاح اعتراف داریم. ما دستبند سبز نبستیم که ژست بگیریم می خواستیم با اصلاح دولتمردانمون جامعه مونو اصلاح کنیم که زدند قلع و قمع مون کردند... بگذریم با چکیده مطلبتون که آنچه تو ایران میگذره حق اکثریت مردمه موافقم. خلایق هرچه لایق

خدا

قبل از هر تغییر و تحولی زمینه و بستری لازمه شما بهتر می دونید که ساده نیست همین نوشتنها اگر قطره ای از زمینه باشه کافیست خدا با اون عظمت و قدرتش ببین چقدر صبر کرد برای رسیدن به چیزی که می خواست درخت اگر پر بار می شه یک شبه نمی شه یک دانه ی کوچک و به چشم نیامدنیه مهم اینه که از تقلا نیفته و ناامید نشه