آتنا

دیدگاه اسطوره ای به آتنا

آتنا در اسطوره‌های یونان، الههٔ نگهبان آتن و ایزدبانوی خرد، فرزانگی و جنگ است. او ایزدبانویی باکره، دختر زئوس و متیس (تیتان تامل) است. علی رغم اینکه او در نبرد شجاع و خشن بوده اما زنی جنگجو به شمار نمی‌آمده زیرا نبردهای او همه برای دفاع از حریم خانه و شهر در مقابل دشمنان بوده است. آتنا ایزدبانوی شهر و شهرنشینی، صنایع دستی(بافندگی، سفالگری، فلزکاری و ...) و کشاورزی است. او برای تربیت و رام کردن اسب، افسار را اختراع کرد. از دیگر سازه‌های او می‌توان به دوک نخ‌ریسی، چنگ، دیگ، شن‌کش، گاوآهن، کشتی و ارابه اشاره کرد. او فرزند محبوب زئوس به شمار می‌آمده است. به همین خاطر اجازه یافت تا از اسلحه پدرش (آذرخش) استفاده کند. درخت مورد علاقهٔ او زیتون و پرنده او جغد (به علامت خرد) بوده است.

نگاهی بر شخصیت آتنا

آتنا ایزدبانوی خرد، فرزانگی و پیش بینی آینده و برنامه ریزی بیش از حد نیاز! است. کمی خصوصیات آپولو را در او می توان یافت. ایده آل گرا و کمال گراست. به حداقل ها اکتفا نمی کند. قضاوت و انتقاد می کند، وظیفه شناس و با وجدان است،  تمیز، مرتب، صرفه جو و خانه دار است.

او به طور چشمگیری در جستجوی رسیدن به کمال است و شاید لحظه ای رکود در زندگی او نتوان یافت. حتی عشق را به گونه ای کمال طلبانه جستجو می کند که گاهی از رسیدن به چنین عشقی ناامید و مجبور به گزینش تنهایی در زندگی خود می گردد. خانمهایی که زمان زیادی را به بطالت، خوشگذرانی و فعالیتهای بی برنامه و بی هدف می گذرانند آتنای کمرنگی دارند. پس یکی از مزایای الگوی آتنا مشخص شد.

زنان آتنا در هر شرایطی از قوانین پیروی و اطاعت خواهند کرد حتی وقتی نتیجه آن غیر اخلاقی باشد. نقطه ضعفشان این است که کسانی را که پایبند قوانین نیستند، نمی توانند تحمل کنند.

زنان آتنا می توانند به طور هوشمندانه ای حریفان و رقبای خود را تجزیه و تحلیل نمایند، و این احساس را در افراد بوجود آورند که می توانند آنها را تحت حاکمیت خود درآورند نتوانند فکر کنند یا حرف بزنند. (کمی ارث از پدر زئوسش برده!!!!)

زنان آتنا می توانند بدون همراهی گروه دوستان یا آشنایان یا همکاران و به تنهایی و بدون مصاحب و دوست هم زندگی کنند.

زنان آتنا نیز همانند آرتمیساز اصول فمینیستی حمایت و دفاع می کنند و طرفداران حقوق و تساوی زنان با مردان هستند ولی با وجود فمنیست دو آتشه بودن، از مردان در مقابل زنان دفاع می کنند بخصوص اگر متوجه علاقه زنان نسبت به مردان شوند! در عمل کمی زن ستیزی و رقابت در وجودشان نهفته است. در واقع، رقابتجویی زنان آتنایی می تواند روابط دوستانه آنها را با زنان دیگر از بین ببرد. ویژگی ریاست طلبانه زنان آتنایی باعث می شود تا آنها نسبت به زنان دیگر ( مخصوصاً زنان با موقعیت پایین ، مانند منشی ها و ... ) غیر حمایتی گردد. زنان آتنا ، مردان را دوست دارند، و در روابط شغلی با مردان بهتر و سرحال تر و شاداب تر هستند. اما مردان باید مواظب باشند زنان آتنا در این گونه روابط نمی خواهند درگیر مسائل عاطفی و روابط جنسی شوند. 

آتنا بیش از هر زن دیگری می تواند بر نظم و انضباط مرد مدیریت داشته باشد و با خرد، تدبیر و پختگی هیجانات و خشم مرد را کنترل کند تا شرایط بغرنج دور از انتظاری گریبانگیر مرد نشود و در عین حال او را به سمت نتیجه ای که می خواهد هدایت می کند. اگر در اصطلاح، خانمی را (بخصوص در مقابل همسرش) سیاستمدار و مدیر معرفی کردند شک نکنید که او آتناست. در اسطوره چنین آمده که آتنا، آچیلیس(Achilles) را از شمشیر کشیدن در حالت عصبانیت، بر روی فرمانده اش آگاممنون(Agamemnon)، باز داشت. انتظار می رفت که تیتانها جنگهای زیادی را شروع کنند، اما آنها با وساطت آتنا، بتدریج به تعادل و آرامش رسیدند.

گاهی آتنا در جستجوی کمال در پی تحصیلات مداوم قرار می گیرد. ارتقاء مدرک تحصیلی و سمت شغلی، پیشرفت مالی، کسب رتبه و مقام در هر رشته و فعالیتی از جمله نشانه های آتنایی بودن یک خانم می باشد. شاید این حس کمال طلبی و رقابت منجر به وجود حس حسادت در وجود آتنا گردد که بیش از سایر اسطوره هاست.  نکته قابل توجه این است که زنان آتنایی کاملا به موفقیت های فردی خود اکتفا می کنند. بدین معنی که موفقیت نزدیکان حتی فرزندشان را برای خود لحاظ نمی کنند. به همین دلیل است که می توانند به تنهایی روی پای خود بایستند.

پ.ن1: نمونه ای آشنا از این اسطوره سراغ نداشتم ولی به طور کلی دخترانی که صرفا به تحصیل رشته های فنی و گرایشات پزشکی تا آخر عمر! مشغولند و این فعالیت بخش اصلی زندگیشان را تشکیل می دهد آتنای پر رنگ تری دارند. این زنان ممکن است حتی با وجود فرزندان نیز، مطالعه، تحقیق و فعالیت در جهت ارتقا موقعیت اجتماعی- شغلی-هنری-فرهنگی و... را سرلوحه زندگی خود قرار دهند. این خانمها حتی به امور خانه و آشپزخانه نیز به دید یک فرآیند کسب مهارت و ارتقا موقعیتی و شاید بهتر باشد بگویم به دید مسوولیت می نگرند نه هنر.

این گروه زنان بهتر است آفرودیت( حس زیبایی و عشق)، پرسفون(سرزندگی، کودکی، نشاط و طراوت) و دیمیتر(حس حمایتگری و مادرانه) خود را تقویت کنند.  در این صورت زن ایده آلی خواهند بود!   

پ.ن2: ممکن است در نوشته هایم کمی اغراق و بزرگنمایی برای روشن کردن ابعاد شخصیتی اسطوره به چشم بخورد و یا احتمال اشکالات مفهومی بدلیل برداشت شخصی از ویژگیهای یک ایزد یا ایزدبانو وجود داشته باشد.

/ 1 نظر / 81 بازدید
علی زرکف

همونطور که در اسطوره اومده آتنا از سر زئوس متولد شده پس طبیعتا غیر از اونکه الهه ی خرده از زئوس هم خصوصیاتی رو به ارث برده و تحلیل متن به نظرم کاملا درسته. از وجوه تمایز آتنا و آرتمیس میتونه این باشه که بر خلاف آرتمیس ، آتنا وارد رقابت با مردان نمیشه. شاید برای اینکه اونها رو اصلا رقیب نمی دونه! همچنین آتنا موفقیت های تحصیلی رو به موفقیت های اجتماعی ترجیح میده در حالی که آرتمیس برعکس ، بیشتر اجتماعیه. حالا اگر برای آتنا موفقیت تحصیلی و اجتماعی توام باشه که چه بهتر. جالب و خواندنی بود. [لبخند]