آپولو

دیدگاه اسطوره ای به آپولو

آپولو خدای روشنایی (خورشید)، موسیقی، کمانداری (اما نه برای جنگ یا شکار)، هنرها و پیشگویی در اسطوره‌های یونان و رومی است.وی پسر زئوس و لتو و برادر دوقلوی آرتمیس بود. زادگاهش جزیرهٔ دلوس است.او چنگ را که اختراع هرمس بود، ساز مخصوص خود کرد و خدای موسیقی و آوازهای خوش گشت.

 

نگاهی بر شخصیت آپولو

آپولو، بیشتر در دنیای شهودی زندگی می کند. نیمکره چپ مغزش فعالتر است و  سعی می کند بیشتر مسائل زندگی اش حتی مسائل عاطفی را عاقلانه و منطقی حل کند. مردان آپولویی به دنبال اثبات نکات مختلف زندگی با استفاده از مستندات موثق هستند. آنها می خواهند قبل از پرداختن به یک کار، جدول زمان بندی و برنامه ریزی شده آن را ببینند. آنها دوست دارند قبل از شروع یک کار یا یک طرح و برنامه، یک کتاب یا هر کتابی در مورد آن مطالعه کنند.

آپولویی ها، پایبند به قوانین هستند و کمتر پیش می آید که از خطوط قرمز عبور کنند. آنها زندگی را همچون مدرسه ای می دانند که باید مطابق قوانین آن رفتار کنند. آنها در هر کاری اول اطلاعات کسب می کنند و سپس بر اساس آن اطلاعات، تصمیم گیری می نمایند. اینها دانش آموزانی هستند که نمره انضباطشان در مدرسه 20 بود!!!

این گروه شخصیتی کمتر می توانند روابط عاطفی صمیمانه و عشقی عمیق ایجاد کنند. به ازدواج نیز به عنوان یک قانون نگاه می کنند. گرچه ممکن است روابط یک آپولویی با همسرش بسیار محترمانه و مسالمت آمیز باشد ولی شور، هیجان و حرارت عشق در زندگیشان چندان چشمگیر نیست.

آپولو در هر حرفه و منصبی که باشد، همواره در حال تحصیل در حوزه فعالیتی خود است و تا پیش از تکمیل اطلاعاتش دست به کار نمی شود. خدا نکند کمی هم وسواس داشته باشد که آنوقت تا زمانی که همه چیز دان! نشود مگر دست به کار می شود؟!!! در حالت بزرگنمایی شده آپولو رفتاری روبوت گونه دارد...برنامه ریزی....پردازش....نتیجه گیری...تصمیم گیری و بعد...اقدام.

مردان آپولویی در مشاغلی از قبیل محاسبات، مهندسی، مدیریتِ که بر اساس مطالعه و تحقیق صورت گیرد، مشاغلی که نیاز به روشن سازی و اثبات واقعیت دارد(مثل وکالت، مامور ممیز و ...) بسیار موفق هستند؛ گرچه ممکن است نتوانید با این آدمها حتی یک کلمه هم صحبت کنید.

مراقب باشید برای تصمیم گیری های سریع نمی توانید روی مرد آپولویی حساب باز کنید. زیرا او نیاز به پیش زمینه سازی، برنامه ریزی و حساب و کتاب دارد! این گروه معمولا کسانی هستند که هر کاری را به کاردانش می سپارند و اقدام کنجکاوانه ای در خصوص رفع مشکلاتی که در حیطه فعالیتی آنها نیست نمی کنند. در واقع همانهایی هستند که برای تهیه نیمرو از کتاب آشپزی استفاده می کنند! زنانی که با یک آپولو ازدواج می کنند باید بدانند که از ریاست و قدرت نمایی خبری نیست ولی قطعا یک همخانه ای آرام، همراهی محترم و حسابگر و یک نایب رییس خوب خواهند داشت. اگر یک آفرودیت همسر آپولویی داشته باشد بیچاره می شود زیرا او مشتاق توجه و دلبری است و در مقابل آپولو حتی برای ابراز عشق و علاقه خود نیز مطابق فلوچارت و قانون عمل می کند. شاید ازدواج مرد آپولویی با دختری از جنس آرتمیس یا آتنا پیوند مناسبی باشد.

مردان آپولویی کمتر بر مبنای هیجانات درونی و احساسات دست به کار می شوند و چگونگی و چرایی انجام کار در ساختار برنامه ریزی آنها خیلی مهم است. شاید همین نکته باعث معتمد بودن آنان باشد. اگر مرد آپولویی بتواند آرس(حس مردانگی، قدرت، هیجانات عاطفی و جنسی) و هرمس(سخنوری، زیرکی، بازیگوشی) خود را تقویت کند، یک مرد فوق العاده خواهد شد...حرف ندارد!!!!

از نمونه های ظاهرا آپولو می توان به نقش مستشار در سریال قهوه تلخ اشاره کرد. (قبل از سفر تاریخی اش یک آپولوی ایده آل گراست که می خواهد همه امور را مطابق یک شابلون اخلاقی- اجتماعی-علمی پیاده کند که چندان موفق نیست ولی این زیاده روی پس از سفرش به 200 سال قبل با تقویت هرمس، کمی تعدیل شده است ولی هنوز هم از آرس در او خبری نیست!!! اگر دقت کرده باشید تنها انگیزه اش برای ازدواج با نازخاتون مسئولیت تاریخی اش است نه احساسات درونی)

/ 5 نظر / 212 بازدید
مجید

خدا را شکر من آپولويي نيستم . برعکس با آپولويي ها خيلي مشکل دارم.

مجید

دوباره که خوندم میبینم درسته بعضی قسمتهاش مخصوصا پایبندی به قوانین در مورد من صدق میکنه ولی این بخشش نه : "کمتر می توانند روابط عاطفی صمیمانه و عشقی عمیق ایجاد کنند" از دیدن زوج هایی که روابطشون همراه با دیسیپلین هست حرصم میگیره. متنو چند بار خوندم. برام جالبه [متفکر]

modi

باحاله قبلا از چیزایی که گفتی یه کم هرمس بودم حالا هم میبینم یه کم آپولو ام. تکلیف ما رو مشخص کن ببینیم چی هستیم![متفکر]

علی زرکف

باید بگم برخلاف تصور ، آپولو در خیلی از آقایون تحصیلکرده وجود داره مخصوصا در دوران تحصیل. چرا که طبیعتا شرایط خیلی میتونه تاثیرگذار باشه روی رشد یک آرکی تایپ. در عین حال همون طور که گفته شده خیلی از کهن الگوها برای رشد شخصیتشون در بعضی از جهات نیاز به آپولو دارند. مخصوصا اگر بخوان فرد مفیدی برای جامعه باشند. یا برای مثال زئوسی رو تصور کنید که بخواد شروع به یادگیری علم یا فنی بکنه.خب معلومه که نیاز به آپولو داره. به نظر من هم ترکیب آپولو-هرمس-آرس یک ترکیب بی نظیره! [لبخند]

پدر

جالب بود،بخصوص مثالی که آخرش زدی...