آرس

این اسطوره به دلیل ملموس و فراگیر بودن در جامعه ما, توضیحات بیشتری را بخود اختصاص داده است که دلم نیامد خلاصه تر از این بیان کنم: 

 دیدگاه اسطوره ای به آرس

آرس یا اَریز (به یونانی: Ἀρης به معنی کوشش در نبرد، به انگلیسی: Ares) خدای جنگ و پسر طرد شده ی زئوس و هرا در اسطوره‌های یونانی است. رومی‌ها خدای جنگ خود یعنی مارس را با آرس یونانی مطابق می‌دانستند.

وی یکی از سه رب النوع بزرگ است که نام هر سهٔ آن‌ها با نام سیارات منظومهٔ شمسی یکی است: مشتری یا ژوپیتر (زئوس، شاه خدایان)، زهره یا ونوس (آفرودیت، الههٔ زیبای عشق) و بهرام یا مارس (آرس، خدای پهلوان و رشید جنگ).

یونانیان قدیم وی را در مجسمه‌ها و تابلوهایشان، جوانی زیبا، نیرومند، خوش اندام که گاه کلاه خودی بر سر و نیزه‌ای به دست دارد، می‌پنداشتند و با این که آرس از ته قلب مهربان بود از وی می‌هراسیدند. با این حال، رومیان وی را به بزرگ‌ترین خدایان، پس از ژوپیتر بدل کردند و برای او جلال و شکوه خاصی قائل شدند.

تنهاعشق وی، آفرودیت، الههٔ عشق بود که ماجراها و مشکلات فراوانی را به دنبال داشت. زئوس، پدر خدایان، آفرودیت را به هفائستوس(برادر آرس) قول داده بود، ولی آفرودیت بذر عشق آرس را در دل می‌پروراند.

روزی هفائستوس تصمیم گرفت تا به جزیرهٔ لمنوس برود. آفرودیت موضوع را به اطلاع آرس رساند و وی را در زمان غیبت هفائستوس به قصر خویش دعوت کرد. ولی هلیوس، خدای خورشید (یا خود خورشید) راز آن دو را شنید و به هفائستوس گفت. هفائستوس به قصد کینه و ناراحتی، توری نامرئی در اطراف تخت خویش نصب کرد و آن جا را به قصد لمنوس ترک گفت. بدین ترتیب آرس و آفرودیت را به دام انداخت و دیگر خدایان را خبر داد تا به آن جا بیایند. (البته الهگان المپ نیامدند) زئوس سخت به خشم آمد ولی آرس که همه به صداقت وی گواه می‌دادند، گفت که پیش از آن، با آفرودیت در معبد عشق، ازدواج نموده و آفرودیت به ابتذال نگرویده است. پوزئیدون خدای دریا چون آرس را بسیار دوست می‌داشت، وساطت کرد و هفائستوس آرس را آزاد کرد، مشروط بر این که تمام هدایایی را که به وی داده است پس بدهد. آرس پذیرفت و با آفرودیت به قصر خویش در تراکیا رفت و آفرودیت از وی فرزندانی به نام‌های اروس(خدای عشق) و هارمونیا (الههٔ تناسب) و دو پسر دوقلو به نام‌های فوبوس (ترس) و دیموس (وحشت)، به دنیا آورد.

 

نگاهی بر شخصیت آرس

مردانی با تیپ شخصیتی آرس، خواستار استقلال هستند و از جرأت و شجاعت و ابتکار عمل خود برای رسیدن به آزادی استفاده می کنند. مردان آرس می توانند رهبر یا مدیر باشند و یا بطور مستقل کار کنند. آنها هرگز دنباله روی یا فرمانبرداری و اطاعت نمی کنند. در دوره نوجوانی افرادی لجوج هستند که گاهی خدا هم نمی تواند جلوی کارهایشان را بگیرد! آنها برای رسیدن به اهداف خود بدون در نظر گرفتن شرایط زمانی، مکانی و ... مصر هستند. زود از کوره در می روند و به مبارزه علاقه مندند. همان اندازه که اهل دعوا و مبارزه طلبی هستند، مرام و رفاقتشان نیز چشمگیر است.  

اگر مردی را دیدید که در پمپ بنزین بخاطر چند لحظه تاخیر، مشغول زد و خورد شده است و یا موتورسواری که در خیابان تک چرخ می زند شک نکنید که وجه آرسی شخصیت او فوران کرده است.

آرسها بیشتر جسمانی هستند و حوزه غرایز و عواطف در آنها فعال است. به ظاهر خود بسیار اهمیت می دهند و بنا به فرهنگشان، خوش لباس هستند. بیشتر اهل ورزش های گروهی، پر هیجان و نیز تناسب اندام هستند و اصرار خاصی به عرضه اندام و جلب توجه خانمها دارند و البته مورد توجه آفرودیت ها واقع می شوند.

نوجوانانی که به جای درس و مدرسه، علاقه مند داشتن یک موتور هندای بزرگ و یا پای ثابت مسابقات فوتبال، بسکتبال، والیبال و.... دبیرستانشان هستند آرس فعالی دارند. هرگز نباید از فعالیت های گروهی و هیجانی این گروه جلوگیری کرد و باید اجازه تخلیه انرژی به آنها داد زیرا مردان آرس نمی توانند تحت کنترل بودن را تحمل کنند،  گرچه گاهی ممکن است قربانی علاقه زیاد خود به آزادی شوند.

آرسها همواره چیزی برای پرستیدن دارند مثل ماشینشان با رینگ اسپرت و سیستم صوتی پیشرفته که یک روز در میان در کارواش جلا می یابد و یا اسبی که روزی چندین ساعت برایش زمان می گذارند. خانمهایی که با این تیپ شخصیتی ازدواج می کنند باید بدانند که همواره یک رقیب احساسی در زندگیشان خواهند داشت. 

آرس ها عاشق می شوند و با دیدن یک زن جذاب در کنار خیابان چراغ میدهند ولو اینکه در کنار همسر خود در حال گفتن حرفهای عاشقانه پشت رل باشند. به هر حال هر گل یک بویی برایشان دارد!! بنابراین احتمال خیانت آرسها به همسرشان زیاد است. در واقع اگر همسر یک آرس سعی کند که او را محسور کند و تحت کنترل قرار دهد می بایست احتمال قریب به یقین وجود یک هووی پنهان یا آشکار را بدهد. اصلا شک نکنید!!!! ولی مردان آرس در صورتی که زنان سعی نکنند تا آنها را کنترل کنند، می توانند همسران خوبی باشند.

آرس ها عشق فیلم های عاشقانه هستند از نوع فیلم هندی. ممکن است خیلی زود ازدواج کنند . قانون جذبشان هم که افرودیت است. گاهی مجبور می شوند غیرتی هم بشوند چون چنین زنی نگاه های زیادی را به دنبال خود می کشد. و بخاطر زن با مرد های دیگر هم در گیر می شوند.

آرس خیلی رفیق باز است و سپر بلای دوستان می شود. معمولا دنبال تحصیل نیست و به لحاظ شغلی هم رده بالایی ندارد در میان رانندگان تاکسی و برخی از مکانیک ها هم آرس تایپ می بینید. گرچه بسیاری از آرسهایی که در خانواده از احترام و توجه خوبی برخوردار بوده اند و از طرفی به دلیل ذاتی آرسی خود کمی از فرمانبرداری سرکش می کنند، خود را در جایگاه مدیران قرار می دهند. مردان آرس در جامعه ای که به آنها احترام می گذارند و به آنها به عنوان رهبر نگاه می کنند، می توانند شهروندان خوبی باشند. پس نکته اصلی جهت دهی شخصیت آرس احترام گذاشتن یا نگذاشتن به شخصیش در کودکی و نوجوانی اوست...مسئله این است!

آرس هر چند در اسطوره به هفایستوس خیانت کرد، ولی مثل دو برادر رفیق های خوبی برای هم هستند یک هفایستوس در مجاورت دوست آرسش، آرسش بالا می آید و با او می تواند هیجان را تجربه کند و آرس هم می داند دوستی دارد که او را درک می کند.آرس اگر شکست عشقی بخورد و در جامعه سر خورده بشود امکان دارد که هفایستوس بشود .

این اسطوره همچون اسطوره زنانه ی پرسفون بدلیل فراگیر بودن شخصیت پدران زئوسی و مادران دیمیتری در ایران بیش از سایر اسطوره ها در مردان دیده می شود. از نمونه های شخصیت آرس می توان به بهروز وثوقی در فیلم همسفر(آرس لوتی و با مرام)، محمدرضا گلزار(آرس نوین و آراسته)، سیلوستر استالونه(آرس بادی بیلدینگ) و ....اشاره کرد.

/ 2 نظر / 52 بازدید
علی زرکف

ممنون از متن تحلیلگرانه و دقیق. به نظر میاد توجه به آرس آگاه هم خالی از لطف نباشه چرا که همانقدر که آفرودیت آگاه جنبه ی مثبت زنانگیه در طرف دیگه آرس هم میتونه در برخی آرکی تایپ ها کمک به رشد شخصیت فرد و آنچه واقعا باید باشه بکنه. البته ناگفته نماند که بعضی از کهن الگو ها آرس رو پتانسیلی دارند.

رقیه

آفرودیت خودش خواسته بود با هفایستوس ازدواج کند.