خدابانو هرا

دیدگاه اسطوره ای به هِرا

هِرا در اسطوره‌های یونان، ملکهٔ آسمان‌ها است پس در رسته ی خدابانو ها قرار دارد. او فرزند کرونوس و رئا و خواهر زئوس بود. با زئوس ازدواج کرد و آرس، هبه و هفایستوس را به دنیا آورد. او زنی سخت‌گیر و بسیار حسود بود و معشوق‌های زئوس را به شدت آزار می‌داد.

نگاهی بر شخصیت هرا

هرا الگوی غالب همسر متعهد است. او بدون ازدواج زندگی را بی معنا می انگارد و با داشتن مرد زندگیش احساس شادی، شکوفایی و محترم بودن می کند. یک هرا همسری تمام و کمال است. اهداف زن هرا در جهت همسرداری است. این گروه زنان همانهایی هستند که ترجیح می دهند خود را با نام خانوادگی همسرشان معرفی کنند. آنها واقعاً عاشق همسر خود نیستند؛ بلکه بیشتر عاشق وجود یک همسر موفق هستند.

زنان هرایی معمولاً پس از ازدواج بسیاری از فعالیت های خود را متوقف کرده و به همسرداری می پردازند. همان دسته خانمهایی هستند که تا پیش از ازدواج تمام تمهیدات لازم جهت تناسب اندام و زیبایی(آفرودیت) را به کار میبرند و پس از ازدواج خود را رها کرده و وقف زندگی می شوند. ازدواج از دید آنها مقدس و ارزشمند است.هرا بسیار مراقب رفتارها و ارتباطات همسرش بوده و سعی می کند همه زنان و دخترانی را که احتمال دارد موجب فریفتن و اغفال همسرش شوند از وی دور کند. یک دژ محکم در روابط همسرش با دیگران برقرار می کند. شاید بسیاری از زنان را دیده باشید که حتی مراقب رابطه شوهرشان با دوستان مذکر هستند که مبادا راه نفوذ زنی در زندگیشان باشد. جالب است هرا آنقدر که رفتار و ارتباط دیگران را در مقابل همسرش کنترل می کند، با خود او کاری ندارد! آنهایی که وقتی ازدواج می کنند دور دوستان مجرد خود را خط می کشند بیشتر هرایی هستند. خلاصه اینکه شوهر، محور توجه هرا است. خیلی از مردان ایرانی آرزوی چنین زنی را دارند. البته این، روی خوب سکه است و روی دیگر محدود کننده و عذاب آور!  زیرا فقط کافیست هرا از جانب همسرش بی توجهی دریافت کند. آنوقت حسادتش بروز می یابد به هر قیمتی که شده به مبارزه می پردازد.

حتی نگرش مادر هرایی به تربیت فرزندانش هم بیشتر جنه همسرداری و ارائه خدمت به اوست. مگر اینکه اسطوره دیمیتر(الگوی مادرانه) در این بانوان بالا باشد.

پ.ن1: نمونه ای از هرای افراطی، نقش مریم (با بازی مریم کاویانی) در فیلم «هوو» می باشد که زنی سنتی و کدبانو است و تمام امتیازهای مادی و معنوی زندگیش را فدای همسرش می کند که متاسفانه بنا به این دلیل که جنبه هرایی زن در همسرداری، شرط لازم ایجاد رابطه خوب زناشویی است ولی کافی نیست؛ چندان مورد توجه همسرش(رضا عطاران) قرار نگرفته و بازنده ی زندگی است. در مقابل، نقش سپیده (با بازی سپیده علایی) در این فیلم، که با آتنا و آرتمیس بیش از حدش، همه مسئولیتهای زندگی را بجز نقش همسری همراه(هرا)! بر عهده گرفته، نمونه ای از ناموفقیت یک خانم در همسرداری است.

الگوی دیگری که به دلیل عدم پرورش هرا در زن منجر به شکست رابطه شده است(به قول خودم هرای تفریطی) نقش فاطمه معتمد آریا در فیلم «همسر» که خانمی است ریاست طلب با حس برتری جویی نسبت به همسرش و همین مسئله اختلافاتی را در زندگیشان به وجود می آورد.

پ.ن2: پس آقایان محترم! دلتان را برای داشتن چنین خانمی که به صورت تک بعدی در خدمت شما باشد صابون نزنید. گویا چندان هم کارساز نیست!

پ.ن3: خانمهای عزیز! افراط در کدبانوگری و مراقبت و تیمار همسرتان لازم نیست!

/ 3 نظر / 91 بازدید
علی زرکف

کاملا! هر قدر خصوصیات مثبت در یک شخصیت افراطی بشه به همون میزان خصوصیات منفی هم نمود بیشتری داره. هرا به دلیل افراط گری در توجه (به خودی خود خصوصیت مثبته) طبیعتا انتظار توجه ("حداقل" به همون میزان) رو داره. پس همیشه میترسه.همه ی کسانی که به گمان و ظنش میخوان ازش دریغش کنن مورد حسادت و بدبینی اون قرار دارن.(باز هم ریشه اش در حب ذاته) تبدیل یک خصوصیت مثبت به منفی به همین راحتی با افراط و یا تفریط اتفاق میافته. مطمئن نیستم که یک هرای افراطی با کدوم کهن الگو میتونه زندگی خوبی داشته باشه و لی به نظرم ازدواج هرا و آرس کاملا خطرناکه![تعجب] ممنون.

شکلات

فکر کنم با زئوس بتونه کنار بیاد.[متفکر]

ماه آبی

عالی بود مریم جون. باید روی وال ف.ب. سریعا اعلام کنم همه بخوننش