آفرودیت

نوروز مبارک

 

دیدگاه اسطوره ای به خدابانو آفرودیت

آفرودیت، در اسطوره‌های یونان، خدای عشق است. در اساطیر رومی با ونوس برابر است. او دختر زئوس و دیونه و از خدایان اولمپ و الهه عشق، زیبایی و شور جنسی بود. در برخی روایات او را برآمده از کف دریا می‌دانند. همسر هفایستوس بود اما با بسیاری از خدایان و افراد زمینی رابطه داشت و از هر کدام فرزندانی آورد. بعد از تولدش زئوس میترسید که خدایان بر سر ازدواج با آفرودیت با هم به نزاع بپردازند به همین خاطر او را به همسری هفایستوس(خدای صنعت و آهنگری) درآورد. اما آفرودیت, آرس را که خدای جنگ بود دوست می داشت. هفایستوس به سختی باور می‌کرد که تا این حد خوش شانس باشد و از تمام قابلیت‌های خود استفاده می‌کرد تا بیشترین جواهرات را برای او درست کند.او یک کمربند زیبا از طلا با بافت جادویی و ملیله دوز برای او درست کرد. آفرودیت همیشه به صورت زنی جوان و بسیار زیبا و قیافه ای هوس انگیز نشان داده می شد.

آفرودیت عاشقان بسیاری در میان خدایان و افراد زمینی داشت، از جمله معروف‌ترین معشوق زمینی او شاید آدنیس (Adonis) باشد. برخی از فرزندان او عبارتند از اروس (Eros)، انتروس (Anteros)، هایمنایس (Hymenaios) و آینایاس (Aeneas) با معشوق تروجانی خود انکایسز (Anchises). در ماجرای اعطای «سیب زرین»، به پاریس ، قول زیباترین دختر زمین، هلن را داد که موجب آغاز جنگ تروا شد.

نگاهی بر شخصیت پردازی آفرودیت

آفرودیت در رابطه با جنس مخالف، انتخابگر است و به راحتی می تواند را جذب خود نماید زیرا جذابیت در ذات آنهاست. از عشق ورزیدن لذت می برد و این مهمترین انگیزه او برای ایجاد رابطه است بنابراین در انتخابهای آنها معیار ثابت و مشخصی وجود ندارد الا دوست داشتن و دوست داشته شدن. زیبایی و لوندی آنها قابل توجه و چشمگیر است و شاید به همین دلیل بیشتر خدایان عاشق آفرودیت بودند. معمولا بیان افکار و احساسات این گروه شخصیتی بصورت نمایشی بوده و بدنبال جلب توجه دیگران هستند.

آفرودیت آگاه با ایجاد جذابیت و ارائه زنانگی می تواند رابطه ای دلپذیر و زیبا بیافریند و به زندگی   طراوت، زیبایی، عشق و تازگی ببخشد. در حالی که آفرودیت ناآگاه از قابلیت بالای معشوقه بودن خود سو استفاده نموده و حتی توان پیشبرد چندین رابطه را بصورت موازی دارد. جنبه تاریک ایزدبانوی عشق، روابط سطحی و کم عمق، آزاد و بدون تعهد است. بسیاری از هنرپیشه های هالیوودی از این ویژگی منفی استفاده و صرفا جنبه آفردیتی شخصیت خود را زندگی می کنند. 

دخترانی با ظرافت های رفتاری زنانه، اندام و پوشش زیبا و آراسته از این اسطوره در وجودشان بیشتر استفاده می کنند.

با تعریفهایی که کردم شاید این ذهنیت را به وجود آورده باشم که تنها خانمهای سانتیمانتال و آرایش کرده این اسطوره را در وجود خود دارند اما هرگز اینگونه نیست و به طور کلی تیپ های شخصیتی آفرودیت در هر آیین و مسلکی که باشند ظاهری برازنده دارند.

در جوامع اسلامی معمولا دختران از بروز صفات آفرودیتی خود منع می شوند که گاهی به سرکوبی آن منجر می گردد.

این اسطوره همچون سایر اسطوره ها در وجود هر زنی با میزان متفاوت وجود دارد ولی از نمونه های به ظاهر آفرودیت می توان به شکیرا(خواننده) و یا جنبه مثبتش کتایون ریاحی در فیلم شام آخر، الناز شاکر دوست در بسیاری از فیلمهایش از جمله قلب یخی اشاره کرد.

 

"مشق دل" را از گذشته بخوانید

/ 5 نظر / 117 بازدید
نداصادقی

سلام مریم جان[قلب] خوبی عزیزم ممنونم از حضورت وهمینطور تبریکت.......سال نو برتو هم مبارک[گل][گل][گل] انشالله سال بسیار خوبی برات باشه خوشحالم از اینکه با مطالب قشنگت به روز کردی[چشمک] به امید دیدار ی دوباره دوست من[قلب][لبخند][لبخند]

مجید

برای آغاز در سال نو مطلب قشنگی بود. شکیرا رو خوب مثال زدید. خواننده ای که صدای فوق العاده اش مورد علاقه من است. فقط کاش یه ذره کمتر آفرودیت بود!![وحشتناک] موفق باشید . امیدوارم در سال 90 بیشتر به روز شوید.

علی زرکف

گرچه میتوان اسطوره ی آفرودیت را به صورت آگاهانه و با لحاظ جنبه های مثبت با توجه خصوصیات مورد اشاره در متن رشد داد اما در این میان کم نیستند تیپهایی که نقاب آفرودیت "نا آگاه" را میزنند اما بیشتر پرسفون هستند. اما آفرودیت تایپ ناآگاه وجوه تمایز بارزی دارد برای مثال بسیار "خونسرد" و "مسلط" به اوضاع هستند و هیچگاه "دستپاچه" نمی شوند و میتوانند به راحتی یک مطلب را با "اعتماد به نفس" مثال زدنی بر عکس جلوه دهند.

رقیه

آفرودیت خودش خواست که با هفایستوس ازدواج کند و مجبورش نکردند.