شکلات

اسطوره هرمس

دیدگاه اسطوره ای به هرمس

هِرمِس یا هِرمیز (به یونانی: Ἑρμῆς) در اسطوره‌های یونان، پیام رسان ایزدان در اساطیر یونان است.

در ابتدا ایزد موسیقی و به وجود آورنده ساز چنگ بود، همچنین ایزد چوپان‌ها، بازرگانان، اندازه و وزن، سخنرانی، ادبیات، ورزشکاری و دزدی بود. پدرش زئوس و مادرش مایا نام داشتند.

او در کودکی با دزدیدن گاوهای آپولو و کشتن آن‌ها از روده‌های آن‌ها چنگ را ساخت. در ابتدا این امر خشم آپولو را برانگیخت اما بعد از شنیدن صدای چنگ نظرش عوض شد و چنگ را با خود برد.

پسر هرمس پان خدای نی بود. مادر پان یک حوری دریایی بود.

دیدگاه شخصیت پردازی هرمس

هرمس خدای راه ها دو جنبه دارد هم راهنمای مسافران می تواند باشد(آگاه)، هم راهزن(نا آگاه)، دزدی یکی از ویژگیهای اوست در اسطوره هنوز چند ساعت از به دنیا آمدنش نگذشته بود که چند گاو از گله آپولو دزدید و آنها را بر عکس راند تا با جای پای وارونه دیگران را گمراه کند در یک کلام باهوش است واز هوش اش میتواند برای تقلب و کلاه برداری استفاده کند او پیام آورنده خدایان هم هست و از نظر کلامی قوی است ذهن اش خیلی سریع است برای همین حاضر جواب است و در کلام کم نمی آورد. در محافل توجه بسیاری را به خود جلب می کند و در حالت اغراق آمیز دیگران را با سخنانش مجذوب می نماید. خلاق است پدید آوردن الفبای یونانی، اختراع اندازه گیری وزن و اندازه به او نسبت داده شده یکی از توانایی های او ربط دادن کانال های موازی است یعنی می تواند دو چیز را که به هم ربط ندارند را به هم ربط دهد و چیز جدیدی خلق کند یکی از ویژگیهای  هرمس اینست که می تواند در لحظه بدیهه سازی کند به همین دلیل میتواند بدون آمادگی قبلی سخنرانی کند حتی در مورد موضوعی که از آن هیچ اطلاعی ندارد از همه چیز اطلاع دارد ولی سطحی جوینده  قوی دارد همه چیز برایش جالب است و یه تکی به هر چیز میزند ولی به سرانجام نمی رساند حتی ممکن است تا ترم آخر دانشگاه برود ولی مدرک نداشته باشد به خاطر ٢ واحد. مدرکی برای کارهایی که انجام داده ندارد ولی با زبان می تواند چند برابر آن را ارائه دهد و به اصطلاح مخ هر کسی را بزند او نوجوان ابدی است و در هر سنی او را جوان و در حال تجربه چیزهای تازه می بینید. علیرغم جذابیت زیادی که برای خانمها دارد می بایست مراقب دروغ بافی های ماهرانه آنها بود.

از نظر شغلی یک جا بند نمی شود و مدام در حال تعویض شغل است خوب پول درمی آورد ولی توان پس انداز و مناسب خرج کردن ندارد برای همین احتمالا بعد از سال ها کار دستاوردی ندارد و باز به دنبال کار جدید است.

در مورد ازدواج چون از محدودیت گریزان است و کلا همه چیز وهمه کس را می خواهد تجربه کند و انتخاب یک نفر برایش مشکل است به سختی او را در این دام می بینید حتی اگر ازدواج کند حال و هوای آدم های مجرد را دارد و به ندرت حلقه در دست این افراد می بینید و از آنجاییکه زبان چربی دارند و می دانند خانم ها چه حرف هایی را دوست دارند به راحتی می توانند دل آنها را ببرند.

این اسطوره در درون بازرگانان، معامله گران، سخنوران و هنرمندان  بیش از دیگران مورد توجه قرار می گیرد.

زوج مناسب هرمس، آفرودیت می باشد. این دسته بهتر است همسر دیمیتری نداشته باشند زیرا مراقبت مادرانه، آنها را خسته می کند.

شاید بتوان دکتر الهی قمشه ای را نمونه ای از هرمس آگاه دانست.

نويسنده

مریم